top of page

E.M.D.R. ve H.Y.T. PSİKOTERAPİLERİ

Güncelleme tarihi: 17 Ara 2019

Psikoterapide Farklı Bir Seçenek: EMDR Psikotravmatoloji Tedavisi

EMDR, Türkçe açılımıyla "Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme" anlamına gelen, İngilizce "Eye Movement Desensitization and Reprocessing" kelimelerinin baş harfleri ile adlandırılan ve yaşanmış ancak etkisinden kurtulunamamış travmatik olay, hatıra ve kaygıları anlamlandırarak etkisinden çıkılmasını ve danışanın rahatlamasını sağlayan güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır.


Ve danışanların;

Kazalar, doğal felaketler, savaş, taciz, şiddet gibi travmatik olayların üzerlerinde bıraktığı olumsuz etkiden kurtulmasını sağlar.

Olumsuz yaşam deneyimlerini atlatmasına yardımcı olur.

Ayrıca;

Yaşanmış travmalar, kaygı bozukluğu, depresyon, sinirlilik, sürekli kızgınlık hali ve öfke nöbetleri gibi sonuçlar doğurduğu için EMDR terapisi ile iyileştirilebilir.

Fobilerle yüzleşme ve tedavide EMDR oldukça etkin bir psikoterapi yöntemidir. Dolayısıyla aile içi çatışmalar, boşanmalar, okulda karşılaşılan zorluklar gibi vakalarda başvurabileceğiniz bir metottur.


HYT / Hipnotik Yeniden işleme (Tekniği) TerapisiYıpratıcı hayat tecrübeleri ve yaşanmış travmalar, fiziksel olarak tüm insanların beyninde doğuştan itibaren bulunan bilgi işleme mekanizmasında, biyokimyasal bir denge kaybı oluşmasına sebep olabilir.


Bu durumda beynimizin ilgili kısmı düğümlenir, yeni bilgiler işlemeyi durdurur ve mevcut bilgilerin de çözümleme aşamalarını değerlendirmekte oldukça zorlanır.

Dolayısıyla bilgi, insan beyninde ham haliyle donup kaldığı için kişide sosyal hayata uyumsuzluk sorunu baş gösterir.


Yaşanmış kötü deneyimlerden ve travmalardan kaynaklanan beynin bilgi işleme sistemindeki tıkanma, kişinin kendi davranışlarını, düşüncelerini, eğilim ve tutumlarını kabul edilemez, kişiliğiyle uyumsuz ve kendine yabancı şeyler olarak değerlendirmesine neden olur.

Tedavisiz rahatlamanın yetersiz kalacağı bu durumlarda; kaygı seviyesinin azaltılması ancak ego uyumsuzluğun giderilmesi ile, yani beynin tekrar işlemlenmesi ve travmatik anının baştan ele alınmasıyla mümkün olabilir.

Hipnotik teknikleri kullandığımız HYT uygulamamızdan; anksiyete bozuklukları, fobiler ve travmalar başta olmak üzere kötü yaşam tecrübelerinin yarattığı tüm duygusal sorunların tedavisinde ve gelecek kaygılı olumsuz yaşam beklentilerinin iyileştirilmesinde faydalanmaktayız.


15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page